Kultovní americké seriály

Kultovní americké seriály

Kultovní americké seriály

Dnes se nové seriály objevují jako houby po dešti, ale tyhle tři hity nám v hlavách (a srdcích) zůstanou už navždy.

Beverly Hills 90210

Revoluce nám přinesla spoustu změn, mezi nimi i konkurenci českým seriálům rovnou ze zámoří. Konečně se dozvídáme, jak si v té Americe žijí! Tedy především to, jaké problémy řeší středoškoláci. Beverly Hills, kde se příběh odehrává, je zvláštní tím, že obyvatelé jsou naprosto výjimeční. Buď krásní, nebo chytří, nebo bohatí, někteří vše najednou. Rodinka Walshových, která se do města přistěhuje, je celkem obyčejná, což se však brzy změní. Dvojčata Brendon a Brenda řeší především lásku. První díl se vysílá v roce 1990 a Jason Priestley ani Shannen Doherty nedoufají, že se ze seriálu stane hit, který jim vyplní deset let života. A pořádně naplní peněženky, vždyť Shannen od počátku inkasovala 17 500 amerických dolarů za jeden díl.

Postavy a zápletky

Brzy jsme si oblíbili i další postavy. Místní blonďatou krásku Kelly, kterou hrála Jennie Garth. Kluci ji okukovali a holky zase sledovaly, co nosí a jak se češe, během seriálu změnila účes čtyřikrát. Fandili jsme i šprtce Andree. Herečka Gabrielle Carteris o roli tak moc stála, že u konkurzu lhala o svém věku. I když vypadala velmi mladě, bylo jí tehdy 29 a bála se, že jí roli středoškolačky nikdo neuvěří. Nerozhodnou Donnu (Tori Spelling) jsme v duchu přemlouvali, aby se konečně vzdala panenství se sympatickým Davidem (Brian Austin Green). To se ovšem stalo v sedmé sezoně! Nejvíc v pohodě byl super kámoš Steve(Ian Ziering). Všemi otřáslo, když se objevil Dylan (Luke Perry). Sexy, tajemný, nebezpečný. Není divu, že se do něj slušná Brenda zakoukala a s prvním sexem, na rozdíl od Donny, tak neváhala, pouhých 21 dílů. Kromě bezpečného sexu se řešila škola, když bezpečný sex nevyšel, tak nechtěné těhotenství, také alkohol, drogy, dokonce i násilný zločin. Třikrát se točila svatba, poslední klapka padla u 296. dílu v lednu roku 2000.

Ze zákulisí

Na obrazovce kámošky Brenda a Kelly si, jakmile zhaslo světlo na kameře, vjely do vlasů. Hlavně na začátku, kdy šlo o to, která z nich je oblíbenější. Pak se Donna a Kelly zakoukaly do stejného chlapa, Petera Facinelliho, ten dal nakonec přednost Kelly. Brenda začala zlobit, sláva jí stoupla do hlavy, v civilu vyváděla, chodila pozdě a rozvracela partu, až ji ze seriálu vyhodili. Hodnější hvězdy, třeba Andrea, si naopak zasloužily lepší zacházení. Když herečka otěhotněla, scénáristé to šikovně zabudovali i do děje. Herci dostali šanci podílet se také na výrobě seriálu. Ian Ziering napsal jeden díl, několik jich produkoval, posadil se i na režisérskou stoličku. Režii si zkusila také Kelly, David, Dylan, Donna. Nejaktivnější byl Brendon, který v závěru více produkoval, než hrál.

Návrat?

Posledních pár let se spekulovalo o tom, že se Beverly Hills 90210 dočká nových dílů. Shannen Doherty, která už několik let bojuje s rakovinou, nabídku odmítla. Ani ostatní herci nebyli moc nadšeni. Přesto se letos objevila zpráva, že se fanoušci dočkají. Než se stihli začít radovat, přišla další hodně smutná novinka. Zemřel Dylan, Luke Perry, v pouhých 52 letech. Z domu v Los Angeles ho odvezla záchranka, s lékaři komunikoval, ale v nemocnici se jeho stav zhoršil a po pár dnech v umělém spánku podlehl následkům rozsáhlé mrtvice. Odešel obklopený blízkými, jak by si to přál, protože rodina pro něj znamenala mnohem víc než sláva.

Dallas

Pár dílů viděl snad každý, kdo má doma televizi. I když se seriál točil od roku 1978, my si ho užívali naplno až v devadesátkách. Kdo by neznal slizkého zloducha J.R. (Džejára)? I když jméno herce Larryho Hagmana, kterého proslavil tento americký seriál z prostředí naftařských magnátů, se už vybavuje hůř. Mimochodem, celé jméno postavy je John Ross Ewing. Rodina „Jůingových“ žije na ranči Southfork a patří jim společnost Ewing Oil. Pozor, slovo oil není olej, ale nafta. Samozřejmě, v této branži se točí miliardy dolarů, a s tím souvisí i parádní intriky.

Kdo je kdo

Ale zpátky na ranč. Táta rodu je Jock, máma Miss Ellie. Je to jako v pohádce, mají tři syny. Zloducha Džejára vyvažuje hodný Bobby (Patrick Duffy). Třetí potomek, Garry, je v ilegalitě, protože ho vyštval J.R. Ten trápí i manželku, bývalou Miss Texasu, jejíž krása se dost rychle rozpouští v alkoholu. Sue Ellen tak řeší manželovy nevěry, a když svede i její sestru, sklenka whisky přeteče. Následuje rozvod. Jenže být svobodná vlastně není tak zábavné, jak čekala, a tak následuje další svatba. Vzpomenete si, koho si vezme? (Džejára, samozřejmě.)

Hodný a poslušný synek Bobby připraví rodině taky pořádné překvapení. Zamiluje se do dcery otcova nenáviděného přítele Diggera Barnse. Před lety spolu podnikali, ale pohádali se kvůli penězům a lásce k jedné ženě. Horší ženu než Pamelu si Bobby vybrat nemohl. Navzdory odporu rodiny si ji vezme a přivede na ranč. Tam dělá dusno také mladá Lucy, Jockova vnučka s tváří panenky, která je navzdory něžné vizáži pořádně na chlapy.

Už ztrácíte přehled? Tak ještě připomeneme jednu postavu. Z prostého honáka Raye, který se stará o ranč a místní osamělé dámy, se nakonec vyklube nemanželský syn Jocka, takže bráchové jsou vlastně čtyři.

Po letech

Intriky se odehrávaly na televizní obrazovce a následující týden se až do dalšího dílu probíralo, co zas ten Džejár provedl. Užívali jsme si neuvěřitelných 356 dílů, které se v reálu natáčely 20 let, my je měli pěkně v řadě za sebou. Některé postavy zemřely, někteří herci odešli za jinou prací, jiní do věčných lovišť a jejich role se uzavřely, nebo byli nahrazeni jinými kolegy. Zajímavá byla smrt oblíbeného Bobbyho. Všichni stáli o jeho návrat, a tak scénáristé chytře vymysleli, že smrt byla jen sen a následující díly také… Na novou generaci Ewingů jsme čekali 30 let. Nechybí v něm Džejár i Bobby. Jejich synové nezklamali. J.R. junior má rád holky a peníze, Bobbyho syn Christopher, i když adoptovaný, chrání přírodu a miluje jednu ženu. Džejár v první řadě nového seriálu bojuje s konkurenty a zákeřnou chorobou. Ta ho postihla i v soukromí. Krátce po natáčení Larry Hagman podlehl rakovině, bylo mu 81 let.

Dynastie

Už to znáte. Soap opera, jak má být. Dynastie zaplavila americké domácnosti v osmdesátkách. Tentokrát se privilegovaná rodina jmenuje Carringtonovi a bydlí v Denveru. Druhá rodina jsou Colbyovi. Zase se všechno točí kolem ropy a vztahů.

Popelka a spol.

V Dynastii dostaly víc prostoru ženy. Začneme dračicí Alexis. Je to Džejár v sukni, pardon, v kostýmku na tělo. Exmanželku Blakea Carringtona (John Forsythe) hraje Joan Collins tak skvěle, že se jí bojíte i v bezpečí vlastního obýváku. Ale možná jí nakonec fandíte víc než Popelce. Protože Krystle (Linda Evans), sekretářka, která si bude brát svého šéfa, je nějaká moc hodná, moc blond, moc tichá, moc pomalá. Zkusí to na ni každý. Nejen její drsná předchůdkyně a nevychované vyvdané děti, ale dokonce i služebnictvo v milionářské vile, jejím novém domově.

Nahoru a dolů

Dramatický seriál se dočkal 220 epizod. Od počátku bodoval, dlouho se držel v pětce nejoblíbenějších televizních pořadů. Atraktivitu zvyšovaly epizodní role nabízené populárním hercům − zahrál si zde například i Kabir Bedi, který se proslavil jako Sandokan. Seriál nasbíral 24 nominací na cenu Emmy a tři Zlaté glóby. Říká se „do třetice všeho dobrého“, a bývalo by to tak bylo, jenže tvůrci nepřestali v nejlepším. Čtvrtá řada totálně propadla. Fanoušci nemohli uvěřit, že díl, který odvysílali v květnu roku 1989, je poslední, protože spousta příběhů měla otevřený konec. Reputaci si tvůrci napravili o dva roky později, kdy ještě dotočili dvoudílné pokračování. Sympatický Blake, herec John Forsyth, zemřel v roce 2010 ve věku 92 let. Nezničitelná Alexis (Joan Collins), která byla královnou Alžbětou II. za své herecké zásluhy povýšena do šlechtického stavu, bude letos slavit v plné síle 86.narozeniny.https://www.bhthydro.eu/ https://www.bhthydro.eu/ https://www.bhthydro.eu/

Mohlo by vás zajímathttps://www.smeny.cz https://www.smeny.cz https://www.smeny.cz