Levandulové opojení: Fialové kvítky s typickou vůní mohou zkrášlit všední dny.

Levandulové opojení: Fialové kvítky s typickou vůní mohou zkrášlit všední dny.

Levandulové opojení: Fialové kvítky s typickou vůní mohou zkrášlit všední dny.

Relaxace Již ve starověku si Římané sušené kvítí sypali do koupele, název levandule pochází z latinského slova lavare, tedy umývat se. Rostlina pochází ze Středomoří, miluje teplo, ale některé druhy snášejí i výkyvy počasí u nás.

Především drobnější druhy zdobí české záhonky, kde obvykle dorostou do výšky 30−50 centimetrů. V květináči si můžete odnést vzrostlou levanduli ze zahradnictví i domů, třeba na kuchyňské okno pro radost při vaření nebo do obýváku. I pouhý pohled na ni vyvolává pocit pohody, a když trochu pomnete kvítky v prstech, příjemně se provoní byt a relaxace se znásobí.

Vlastnoručně vypěstovaná levandule se sklízí těsně před tím, než se rozvinou poupata. Samozřejmě, když to nestihnete, klidně se pusťte do sušení rozkvetlé levandule se stonky. Ztráta vody promění odolnou rostlinku ve velmi křehkou, proto se suší ve svazečcích, hlavou dolů. Hned potom ji rozdělte do plátěných sáčků, rozvěste je po bytě, vložte do skříní, některé také mohou splnit roli originálního dárku. Občas sáčkem zatřepejte, aby se znovu aktivovaly vonné silice. Zážitkem, připomínajícím hýčkání v luxusních lázních, bude i koupel ve vaně. Při napouštění vany zavěste sáček s levandulí tak, aby přes něj proudila voda. Uvolní se nejenom vůně, ale také blahodárné látky, které prospívají pokožce.

Jde to i bez práce! 

Zpracováním levandule vznikne esenciální olej, který v sobě má koncentrovanou vůni. Spojujeme si ji s čistotou, neutralizuje nežádoucí pach. Byt příjemně osvěží pár kapek oleje v aromalampě. Když bude doma někdo s letní rýmou, zjistí, že se mu také lépe dýchá. Rychlé provonění zvládne bytový sprej s přírodním éterickým olejem z levandule nebo svíčka.

Chutně

Ať už vlastnoručně nasušené, nebo koupené v bylinkářském obchodě, levandulové kvítky se mohou stát vašimi společníky v kuchyni. Moderní gastronomie ji pozvala i do špičkových restaurací, kde se levandulí dochucují třeba mořské plody, nejčastěji grilované, levandule se kombinuje také s jehněčími kotletami. Doma to klidně zkuste i s kotletami vepřovými, ale pozor, je třeba šetřit stejně jako se šafránem, protože levandule je silně aromatická a mohla by dodat pokrmům trpkou příchuť.

Hitem léta se určitě stanou domácí levandulové šťávy a zmrzlina. Ty první už navzdory názvu nabízí většina cukráren a kaváren, ale i doma se opravdu dá vyrobit voňavý sirup velmi snadno. Do litru vody patří kilo cukru a hrst sušených levandulových květů, povařit 15 minut, nechat odstát do druhého dne. Přecedit přes husté sítko, nalít do skleněných lahví. Od sirupu už je krok i k levandulové zmrzlině. Kupte kvalitní vanilkovou, nechte ji povolit, vmíchejte do litru jednu dvě lžíce sirupu a dejte do mrazničky znovu ztuhnout. 

Svět krásy

Esenciální olej z levandule ohromuje regeneračními schopnostmi, patří mezi vyhledávané složky kosmetických péčí. Nejvíce ceněná je levandule s původem ve Francii v BIO kvalitě, zpracovaná destilací rozkvetlých stonků vydává olej, který snášejí všechny typy pleti, i zhýčkaná velmi citlivá. Kosmetika s levandulí se drží na vrcholu žebříčku omlazování, maže stopy času, především platí na vrásky. Pravidelné používání aktivuje přirozenou schopnost obnovy pleťových buněk, které se projeví jako hladší, zářivější pleť. V tělové péči se cení také účinek relaxační, koupel nebo sprcha provoněná levandulí zahání stopy stresu, únavy, večer přivolává klidný spánek. Aromatická vůně se občas přidává i do parfémů, patří mezi unisexové, takže ji najdete i v mužných vůních. Kromě klidu se jí přičítá také mírně afrodiziakální účinek. 

Na první pohled

Při dekorování bytu vytváří levandule venkovský styl, příjemný v dnešní přetechnizované době. Barva fialových kvítků pohladí oko, vyvolává pocit klidu a chladu, hlavně v kombinaci s bílými a šedými tóny. Motiv větviček s drobnými kvítky se často objevuje na polštářcích, spojovaných s pohodlným posezením, nebo ložním prádlem. Sluší mu to také v kuchyni, od praktických kousků, jako jsou stylové bavlněné utěrky, až po luxusní porcelánové nádobí. Mimochodem, levandulový vzor na talířích prý snižuje chuť k jídlu!

Inspirace 

 

 

DárkyZdravi

https://www.bhthydro.eu/ https://www.bhthydro.eu/ https://www.bhthydro.eu/

Mohlo by vás zajímat


Více článků

https://www.smeny.cz https://www.smeny.cz https://www.smeny.cz