Oslava výročí vzniku Československa v Obecním domě

Oslava výročí vzniku Československa v Obecním domě

Oslava výročí vzniku Československa v Obecním domě

Týdeník Slovenka, nejstarší a nejdůvěryhodnější slovenský časopis, který letos oslavuje sedmdesátku, se rozhodl uspořádat velkolepou oslavu spojenou s oslavou 100 let od založení Československa v naší české metropoli.


Večer se konal pod záštitou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radka Vondráčka, bývalého starosty Městské části Praha 1 Ing. Oldřicha Lomeckého a velvyslance Slovenské republiky Petra Weisse, který večer zahájil projevem. 

V nádherných prostorách Smetanovy síně v Obecním domě vystoupili významní čeští a slovenští umělci. Diváci si mohli vychutnat pěvecké a taneční vystoupení věhlasného uskupení Lúčnice nebo písně V stínu katedrál a Rodná zem moja v podání Mariána Vojtka. 

Celý večer se nesl ve znamení hudby, tance, prezentace české a slovenské kultury a historie, nádherných modelů významných módních návrhářů Bratislavských módních dnů a vzájemných česko-slovenských vztahů, přestože je Československo posledních dvacet pět let rozdělené. 

„Samostatnost Československa byla podepsaná právě v prostorách Obecního domu a slavnostní večer organizujeme ve Smetanově síni, kde se odvíjely i další významné mezníky České a Slovenské republiky. Československo byla země, která od svého založení bojovala o svou nezávislost. Malý stát, který spojením dvou národů získal větší respekt před zeměmi podstatně většími, malý stát s velkými osobnostmi, jako byli Tomáš Garrigue Masaryk, Milan Rostislav Štefánik a Edvard Beneš. Tento večer je vzpomínkou na mezní události, na významné osobnosti, jde o vzdání pocty institucím a jejich zakladatelům,“ uvedla ve svém projevu organizátorka setkání Mária Reháková. 

Univerzita Komenského Bratislava bude příští rok slavit stejné kulaté výročí jako teď Československo, proto v rámci galavečera došlo i na křest její památné plakety. Rektor Univerzity Komenského profesor Karol Mičieta a prorektor Univerzity Karlovy profesor Martin Kovář ji symbolicky pokřtili vodou z Váhu a Vltavy.https://www.bhthydro.eu/ https://www.bhthydro.eu/ https://www.bhthydro.eu/

Mohlo by vás zajímat


Více článků

https://www.smeny.cz https://www.smeny.cz https://www.smeny.cz