Televizní hvězdy s vařečkou

Televizní hvězdy s vařečkou


Televizní hvězdy s vařečkou

Ačkoliv televize ještě nedokáže přenášet vůně a uvařené jídlo neochutnáte, pořady o vaření se staly v 21. století trhákem vysílání. A proměnily anonymní kuchaře, kteří se dosud schovávali mezi hrnci a pánvičkami, ve světoznámé hvězdy.

Jamie Oliver (43 let): Hlavně snadně!

Syn hospodského z britského Essexu dokázal za uplynulých dvacet let proměnit kuchařskou dřinu v zábavný koníček, pohnout zapšklým stravováním ve školních jídelnách, uvařit Obamovi, zplodit pět dětí, založit síť restaurací a zkrachovat. Dyslektik, který měl problémy ve škole, nerad četl a tvrdí, že první knihu od začátku do konce přečetl v 38 letech, sám napsal několik kuchařek. Kouzlo bezprostředního rozcuchaného kluka v triku a rozepnuté košili, který si trochu šlape na jazyk, a jednoduchých, ale přitom hrozně dobrých a pěkně vypadajících jídel, přitáhlo dokonce diváky, kteří se dosud o vaření nezajímali. Nemyslete si, měl za sebou zkušenosti z mnohaleté praxe v italské restauraci, ze které si vzal to nejlepší – rychlou přípravu a kvalitní suroviny. A hektolitry olivového oleje, ten dává Jamie snad do všeho. Televizní kariéru odstartoval ve čtyřiadvaceti, pozval kamery do své vlastní kuchyně v londýnském bytě, přibral hromadu kámošů. Klidně si uprostřed vaření osedlal skútr a vyrazil do ulic, natrhal bylinky u cesty, pak zamířil k osvědčenému řezníkovi… On nás naučil chodit do tržnice a pěstovat si bylinky na kuchyňském okně. A nestydět se za trochu nepořádku v kuchyni, což dělal už jako malý kluk. „Posadila jsem ho v kuchyni na židli, aby dosáhl na stůl, a vždy nadělal příšerný nepořádek,“ prozradila jeho máma Sally. „Dodnes, když vaří, používá na všechno ruce.“ A na co sáhl, to se podařilo, i když někdy to šlo ztuha. Třeba když se pokoušel přesvědčit školáky, že existuje i jiné jídlo než rybí prsty a hlavně místní kuchařky, aby jim přestaly vařit z polotovarů. Přijal i výzvu nadchnout pro vaření patnáct mladých delikventů, pět z nich si dokonce následně našlo místa v restauracích. Není divu, že si toho všimla i královna Alžběta II. a udělila Jamiemu Řád britského impéria. Jamie také stihl potkat ženu svého života Jools a ke třem dcerám přidat dva syny. Vaření a plození mu jde skvěle, s byznysem už je to horší. Časopis ani vlastní nádobí moc nebodovaly. Krach restaurací připravil o práci více než tisícovku lidí. Inu, na brexit a špatný marketingový plán ani slavné jméno nestačí. 

Nigella Lawson (59 let): Život je hostina!

(Závistivá) konkurence jí vyčítá, že není kuchařka, ale „jen“ spisovatelka a moderátorka, která vaří. Mezi převahou chlapů kuchařů jsou její sexy křivky (i v obyčejné zástěře!) a půvabná tvář osvěžující. Samozřejmě, skvělé jídlo k tomu. Tříchodové menu za dvacet minut? Není problém! Nigella se nestydí vařit ani ze zbytků a vzniknou takové lahůdky, že slintáte i před obrazovkou. Se stejnou vášní se pustí do svačiny pro děti do školy i do opulentní večeře pro přátele. Věříte jí každé slovo, protože mluví jen o tom, co má vyzkoušené. Třeba: vařte z kvalitních surovin, více nasytí, mají intenzivní chuť, takže jich stačí méně. Klidně si připlatí si za maso připravené od řezníka, protože v kuchyni je ráda, ale nerada ztrácí čas. Nesnáší krájení, a tak třeba do polévky hodí na ochucení celou jarní cibulku, kterou potom vyloví a vyhodí. Místo hodiny, kterou by strávila loupáním brambor, zvolí jako přílohu kuskus, který stačí zalít horkou vodou. Její dezerty jsou „co dům dal“, žádné složité přípravy, využije něco obyčejného, třeba jahody, a pokryje je závojem rozdrcených pusinek. A servírováním ve skleničce na šampaňské vznikne luxusní dobrota. Ne nadarmo svým výtvorům s nadsázkou říká „gastroporno“. Miluje vaření a také jídlo. Tečka seriálových dílů, kdy se ještě vypraví do ledničky třeba pro studené stehýnko z předchozího vaření, to potvrzuje. Však se také Nigella během let pod nemilosrdným dozorem paparazziů zakulacovala a zase hubla. Sváděla to na pracovní stres, kupodivu přibírala právě v době, kdy natáčela pro televizi. Přidaly se i problémy v druhém manželství. Po deseti letech po boku reklamního magnáta Charlese Saatchiho prosákly na veřejnost zprávy, že svou slavnou ženu fyzicky týrá. Dokonce se objevily fotografie, na kterých ji drží pod krkem. On tvrdil, že nesnáší násilí páchané na ženách, prostě se jen přestali milovat. Rozvod trval pouhou minutu. Alespoň jídlo nikdy nezklame!

Gordon Ramsay (52 let): Vypadni z kuchyně!


Jazyk skotského drsňáka je ostřejší než nůž z jeho profesionální výbavy. V televizních pořadech zavařil nejednomu kolegovi a spoustu kuchařek dohnal k slzám. Nedivte se, sám se musel postavit životu už v šestnácti, opustil domov, který sdílel s otcem alkoholikem, a snažil se prorazit jako profesionální fotbalista. Po úrazu kolene bylo všechno jinak, a protože není studijní typ, šel na hotelovou školu. Chytlo ho vaření, hlavně francouzská kuchyně, brzy se stal šéfkuchařem vyhlášené londýnské restaurace. Proslul díky pořadům o vaření, kde hlavně komanduje ostatní, ale stále ho baví i vařit: „Když vařím, pořád mě dokáže překvapit, jak některé přísady nebo chutě fungují dohromady. To mě nakopává.“ Jeho restaurace, které nasbíraly 16 michelinských hvězd, jsou nejen v Evropě, ale i v USA a Hongkongu. U nás to nevyšlo, po roce a čtvrt podnik Maze zavřel, protože nesplnil jeho finanční očekávání. Loni Ramsay údajně prodělal 111 milionů korun, ale jeho jmění je stále pohádkové, odhaduje se na sumu kolem 4 miliard korun. Své děti však penězi nerozmazluje. „Já prostě nechci, aby moje děti seděly na zadku a očekávaly, že jim někdo bude nosit luxusní jídlo ze špičkového menu na stříbrném podnose a to nejlepší šampaňské na světě, aniž by hnuly prsten,“ říká táta drsňák. Ale miluje je naplno, dokonce když syn Jack odešel studovat na univerzitu, bylo mu tak smutno, že začal nosit jeho kalhoty. Od letoška je Gordon rodič pětinásobný. Děti vyletěly z hnízda a doma bylo smutno, tak se s manželkou Tanou rozhodli pro dalšího potomka. První pokus dopadl špatně, Tana předčasně porodila v pátém měsíci chlapečka, ale letos přibyl do rodiny zdravý kluk Oscar, který je o 21 mladší než jeho nejstarší sestra. Ke všem úspěchům si Gordon může připsat, že se stal kreslenou postavou v kultovním seriálu Simpsonovi. Sám sebe nadaboval, u nás mu propůjčil hlas šéfkuchař Zdeněk Pohlreich, postrach českých kuchařů, restaurací a jídelen.

 

Gastronomie

https://www.bhthydro.eu/ https://www.bhthydro.eu/ https://www.bhthydro.eu/

Mohlo by vás zajímat


Více článků

https://www.smeny.cz https://www.smeny.cz https://www.smeny.cz