Tři pražské restaurace se pyšní michelinskou hvězdou − Oscarem v oblasti gastronomie

Tři pražské restaurace se pyšní michelinskou hvězdou − Oscarem v oblasti gastronomie

Tři pražské restaurace se pyšní michelinskou hvězdou − Oscarem v oblasti gastronomie

Michelinská hvězda je prestižním oceněním v oblasti gastronomie, které je každoročně udělováno těm nejlepším restauracím, které září v kulinářském umění. V gastronomickém průvodci Main cities in Europe (v originále Le Guide Michelin) jsou zařazeny také tři pražské restaurace, které se mohou pyšnit touto cennou hvězdou. Dvě z nich, Alcron Romana Pauluse a La Degustation Bohême Bourgeoise Oldřicha Sahajdáka, michelinskou hvězdu obhajovaly. V roce 2018 se do řady prestižních restaurací, které můžete v Praze navštívit, zařadila i restaurace Field Radka Kašpárka.

Historie michelinské hvězdy: Na začátku byl průvodce pro motoristy

Původ tohoto ocenění musíme hledat daleko v minulosti, až v roce 1900, a jak napovídá název, byl původně spojen s motoristy. André Michelin, známý výrobce pneumatik, vydal v tomto roce brožuru Průvodce po zajímavých místech pro motoristy. V průvodci bylo mnoho informací o zajímavých místech, které stojí za zastávku a vidění, a jedna část byla věnována i restauracím, kde se motoristé dobře najedí. Právě tato část se stala základem pro prestižní ocenění, které je udělováno již od roku 1926, kdy zazářily první michelinské hvězdy. Podnik, který získal jednu hvězdu, dával na vědomí, že se zde hosté dobře najedí, ten, který se pyšnil dvěma hvězdami, stál i za zajížďku mimo plánovanou trasu. Nejvyšší ocenění byly tři hvězdy, restaurace, která je získala, byla označena jako místo, kam se vyplatí jet cíleně a garantovala turistům, že gastronomický zážitek bude neobyčejný. Hodnocení restaurací se vyvíjelo a kritéria se zpřísňovala, počet hvězdiček, které určují kvalitu restaurace, však zůstal stejný jako na začátku, tedy od jedné do tří. Nehodnotí se pouze servírované jídlo, ale také prostředí, atmosféra, personál, restaurace se zkrátka hodnotí komplexně a získat michelinskou hvězdu není lehký úkol. 

Hodnocení probíhá anonymně, inspektoři, kteří hodnotí podniky, předem svou návštěvu neohlašují a není znám ani jejich počet a identita. Přijdou do restaurace jako běžní hosté a následně napíšou recenzi, ve které podnik zhodnotí. Získat hvězdu je těžké, ale říká se, že ještě těžší je si ocenění udržet a hodnocení obhájit. Inspektoři oceněné restaurace navštěvují znovu a recenze v průvodci doplňují a rozšiřují.

Michelinská hvězda garantuje, že restaurace uspokojí chuťové pohárky té nejnáročnější klientely. Průvodce Michelin doporučuje a recenzuje více než 45 tisíc restaurací a hotelů po celém světě, především však v Evropě.

Řád zlaté vařečky: Restaurace nezískávají pouze hvězdy

V katalogu Michelin nezáří jen hvězdy, které jsou nejprestižnějším oceněním, hodnocení je propracovanější a restaurace mohou získat také příbory, které hodnotí úroveň a atmosféru restaurace, škála hodnocení je od jednoho do pěti příborů. U podniků se může objevit také Bib Gourmand „doporučení Bibenda, panáčka Michelin“, které získá podnik, jehož cena menu nepřesáhne 28 £ a stojí za to jej navštívit. Restauracím jsou přidělovány také mince, které hodnotí podniky v určité cenové hranici, a setkat se můžete i se symbolem vinných hroznů, které upozorňují na mimořádně kvalitní nabídku vín.

Hvězdy nad Prahou: Trojlístek pražských restaurací, které naleznete v Michelinském katalogu

Pokud toužíte po nezapomenutelném gastronomickém zážitku, nemusíte cestovat daleko. Tři pražské restaurace jsou zařazeny do Michelinského katalogu, všechny jsou oceněny jednou michelinskou hvězdou a svým návštěvníkům nabízejí vybrané lahůdky a skvělou atmosféru. 

Kvalita prověřená časem: Restaurace Alcron

Restaurace Alcron získala michelinskou hvězdu poprvé v roce 2012 a od té doby ji každoročně obhajuje. Alcron byl místem vybrané kuchyně již od roku 1932, kdy se vžila okřídlená věta „To je jako v Alcronu,“ která označovala vysokou úroveň, a určitě bychom se nezmýlili, kdybychom ji použili i dnes. Pražská restaurace Alcron sídlí v hotelu Radisson Blu Alcron ve Štěpánské ulici a stejně tak jako celý zbytek hotelu je zařízena v duchu art deco. Restaurace je určena pouze pro 24 hostů, na které čeká skvělý výběr delikátních pokrmů formou degustačních menu nejen z ryb a mořských plodů, připravených v kreativním duchu jedním z nejtalentovanějších českých šéfkuchařů, Romanem Paulusem. Roman Paulus působil v Rakousku ve známém londýnském hotelu Savoy a na zaoceánské lodi Queen Elisabeth II. Po udělení michelinské hvězdy Roman Paulus zaznamenal změnu v chování hostů: „Je zajímavé, že po udělení michelinské hvězdy se skladba hostů trochu změnila. Přibylo lidí, kteří cestují ne kvůli businessu nebo památkám, ale za kvalitní gastronomií.“ 

Na stěnách restaurace tančí newyorské páry na motivy Tamary de Lempické a prostoru vévodí původní mramorový krb z třicátých let minulého století. Restaurace nabízí intimní posezení pro pouhých 24 hostů.

La Degustation Bohême Bourgeoise: České chutě v mnoha variacích

Druhou restaurací, která michelinskou hvězdu obhajovala, je La Degustation Bohême Bourgeoise. Restaurace je součástí gastronomického konceptu Ambiente a specializuje se hlavně na klasickou českou kuchyni, i když nabízí také mezinárodní degustační menu. Kuchařskou taktovku drží v ruce šéfkuchař Oldřich Sahajdák, který je mimo jiné také absolventem prestižních kuchařských kurzů C.I.A. (Culinary Institute of America) a klade velký důraz právě na tradiční českou kuchyni. V restauraci můžete ochutnat buď 6chodové degustační menu Dégustation Bohême Bourgeoise, které je důmyslně poskládané tak, aby lahodilo nejen chuťovým buňkám, ale také oku strávníka. Druhou možností je menu Dégustation du chef, které obsahuje ještě o pět chodů více. 

Interiér restaurace navrhovalo studio Olgoj Chorchoj, dominantou je lustr z českého křišťálu, podlaha z dubů, židle potažené kravskou kůží a židle s letokruhy.

Základem jsou lokální čerstvé a sezonní suroviny, které vytvářejí neobyčejné harmonie chutí a tónů jednotlivých pokrmů. Samozřejmostí je jejich spárování s víny či nealkoholickými nápoji. Restaurace má svého specialistu na nákup čerstvých potravin, který každé ráno objíždí síť farmářů, kteří dodávají čerstvé suroviny. Zhruba 90 % surovin je lokální provenience, pouze speciality, jako například lanýže, jsou od zahraničních dodavatelů.

Nováček v českém michelinském souhvězdí: Restaurace Field

Trojlístek oceněných restaurací uzavírá nováček, restaurace Field, která získala hvězdu teprve rok po svém otevření, a velmi rychle se tak zařadila mezi českou kulinářskou elitu. „Po zisku michelinské hvězdy se zvětšila návštěvnost, ale paradoxně bereme méně hostů, abychom udrželi vysokou kvalitu. Každé ráno se probouzím s neskutečnou zodpovědností za Field a s velkým respektem hvězdu obhájit,“ říká k ocenění šéfkuchař restaurace Radek Kašpárek. Restaurace Field se vyznačuje důrazem na sezonní suroviny, pole (Field) je podle restaurace základem všeho, hlavní myšlenou restaurace je návrat k přírodě a ke kořenům. Radek Kašpárek je fanouškem moderní kuchyně a s odvahou servíruje návštěvníkům silné chutě, které kombinuje v nečekaných variacích. Základem mu jsou tradiční české recepty, které však obohacuje osobitou invencí, vtipem a moderním pojetím. Zvolit můžete 6chodové degustační menu nebo si vybrat z à la carte menu. 

Podnik je vyhledáván také díky vyhlášeným foie gras, husím játrům, které jsou kombinované například s pistáciovými oříšky.

Restaurace Field má netradiční interiér, jehož součástí je i proměnlivý strop. Autorem vizuální stránky je český streetartový výtvarník Jakub Matuška. Za designem restaurace stojí architekti ze studia Atelier ph5 a grafické Studio Najbrt. Hosté vidí z restaurace přímo pod ruce kuchařů.

„Ve Fieldu se nebojíme dávat věcem volný průběh. Tvrdohlavá kuchyně šéfkuchaře Radka Kašpárka se pod nekonečně proměnlivým stropem může projevit ve své surové, nezkrášlené podobě. Sezonní menu nezakrývají svůj přírodní původ – a někdy doslova návrat ke kořenům. Pole je základ. Vše ostatní je otevřené,“ dočteme se na stránkách restaurace.

Restaurace Field se nachází na rohu ulic Kozí a U Milosrdných.


https://www.bhthydro.eu/ https://www.bhthydro.eu/ https://www.bhthydro.eu/

Mohlo by vás zajímat


Více článků

https://www.smeny.cz https://www.smeny.cz https://www.smeny.cz