Zářivý úsměv

Zářivý úsměv

Zářivý úsměv

Kdo by nechtěl mít zdravé, krásné a sněhobílé zuby. Ale i přesto se do ordinace stomatologa dvakrát nehrneme. Přitom prevence a doporučená domácí péče může zabránit nepříjemnostem a problémům. Jak na to jít od píky?

Na „dentálku“ dvakrát ročně 

Přijde vám to zbytečné? Tak se proberte. Ať se s kartáčkem snažíte sebevíc, ve špatně přístupných mezizubních prostorách zůstávají zbytky jídla a vytváří se bakteriální plak. A z toho se pak tvoří kazy. Návštěva ordinace dentální hygienistky vás nezruinuje, hodina ošetření se pohybuje mezi 800 až 1500 Kč, záleží na počátečním stavu vašeho chrupu. Někdy musíte podstoupit ošetření několikrát v rychlém sledu a pak už dát na rady odborníků a pravidelné návštěvy nezanedbávat. „Pokud si chcete udržet zuby a dásně zdravé, na návštěvu dentální hygienistky minimálně dvakrát ročně nezapomínejte,“ říká Lucie Hronková z Dental Office H33. Zatímco stomatolog pracuje s tvrdými tkáněmi, hygienistka spíše s dásněmi, protože jak víme, ze zdravých dásní vyrůstají zdravé zuby. A důležité je také to, že vám odborník poradí, jak na domácí péči.

Správný kartáček je základ 

Dříve jsme si čistili zuby kartáčky s tvrdými štětinami. I dnes máte po prvním vyčištění zubů tvrdším kartáčkem dobrý pocit, zuby jsou hladké a plak opravdu zmizí. „Není dobré mít příliš tvrdý kartáček. Ten může při špatné manipulaci podráždit dásně a poškodit zubní sklovinu. Naopak velmi měkký kartáček potřebuje precizní techniku a dostatek času k řádnému vyčištění, proto je pro část pacientů také nevhodný, “ říká MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská. Pokud si zuby čistíte spíše tvrdším kartáčkem, tak ho držte jako tužku, nebudete tolik tlačit, jako když kartáček držíte pevně v pěsti. „Já všem svým klientům doporučuji používat měkký neboli soft kartáček s malou pracovní hlavou a kulatými, rovně střiženými štětinami,“ zdůrazňuje dentální hygienistka Lucie Hronková a dodává: „Důležité je také používání drobného jednosvazkového solo kartáčku, který umí vyčistit každý jednotlivý zub odděleně.“ Zubní kartáček byste měli měnit jednou za dva měsíce a okamžitě po jakémkoli infekčním onemocnění. Ve štětinkách se mohou množit bakterie, stejně tak jako v plastových cestovních obalech na hlavici kartáčku.

Mezi zuby

Naši praprarodiče neměli o existenci mezizubních kartáčků potuchy. A přitom jde o důležitý čistící mechanismus mezer mezi zuby, jak ostatně název napovídá. Prodávají se v různé šířce označené barevně. Pokud máte opravdu úzké mezery mezi zuby, vyberte si ten nejtenčí nebo používejte hlavně nit. Ta ostatně také patří do základní výbavy na čištění zubů. Pro začátek si kupte voskovanou, ta po zubech lépe klouže. Používejte ji spíš u předních řezáků, zajíždí se s ní až pod kůži dásně. A pokud s nití nebo mezizubním kartáčkem nemáte zkušenosti, nechte si poradit od hygienistky nebo se podívejte na internet, návodných videí je celá řada. Dásně během péče mezizubním kartáčkem mohou lehce krvácet, po týdnu pravidelného používání by se krvácení mělo ustálit. Pokud ne, navštivte stomatologa, mohl by to být signál počínající parodontózy.

Alternativní přístup

Do Česka se dovážejí i přírodní kartáčky připomínající klacík, jedná se o větvičku salvadory perské. Čistí si s ní zuby lidé v Orientu i v Africe a sedí k našemu módnímu návratu k přírodě, který zažívá boom. Zubům prospívá, ale musí se s ní pracovat správně: konec nejprve ořízněte a rozžvýkejte, aby vznikly jemné štětinky. S nimi pak čistěte zub po zubu podobně jako se solo kartáčkem. Klasický kartáček nebo mezizubky kvůli větvičce ale nevyhazujte, raději obojí kombinujte. Přestaňte u televize baštit chipsy a raději si čistěte zuby Siwakem!

Pasta a ústní voda

„Při čištění zubů nejde ani tak o pastu, jako spíše o techniku čištění. Díky správné technice odstraníte mechanicky zubní plak. Pasta osvěží dech a zabrání tvorbě nového plaku po nějakou dobu, navíc často obsahuje fluor,“ říká Lucie Hronková z Dental Office H33. Pastu jen lehce otřete do kartáčku, ať zbytečně nepolykáte spoustu chemie. Ačkoli mají zubní pasty atesty, jíst byste je neměli. Také se vyvarujte domácí přípravy bělících směsí, v tomto případě jsou „babské rady“ spíše na škodu. „Tyto činnosti mohou být škodlivé a zdravotně nebezpečné. Zuby nejsou rychlovarná konvice, abyste je čistili kyselinou citronovou nebo octovou, protože si poleptáte sklovinu, a následně tím nevratně poničíte chrup,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská. Co se týká ústní vody, ta může podpořit účinek zubní pasty a je vhodná, máte-li třeba odhalené krčky nebo citlivé zuby, jíte hodně ovoce a pijete sladké džusy. Pak to je fajn doplněk, zvláště na noc. Pokud ale nemáte se zuby problémy, čistíte si je správně a máte zdravé dásně, ústní vodu ani nepotřebujete.

1. Tip

Profesionální a šetrné bělení zubů

Systém White Dental Beauty poskytuje velmi účinné profesionální bělení zubů i pacientům s citlivými zuby. Jde o bělící gely vysoké kvality s patentovaným systémem Novon, který zaručuje rychlý a optimální bělící efekt. Gely jsou dostupné ve složení s 6% peroxidem vodíku nebo 10% či 16% karbamid peroxidem, a také ve variantě Mild s 5% karbamid peroxidem pro pacienty s citlivými zuby. Důležitá je konzultace s dentální hygienistkou, která pacientovi vybere nejvhodnější způsob bělení. Bělení můžete podstoupit přímo v ordinaci, ale pokud se přikloníte k variantě domácího bělení, v ordinaci vám po provedení otisků zhotoví nosiče, do kterých si doma budete nanášet bělící gel podle zvoleného typu bělení. Bělení White Dental Beauty je na celém světě úspěšně používáno více než deset let a je jedním z předních bělících systémů na trhu. Gely se vyrábějí na základě patentovaného složení v souladu se směrnicemi EU. White Dental Beauty přináší optimální klinické a estetické výsledky, snižuje citlivost zubů a pomáhá je udržet v hydratovaném stavu. Výrazné vybělení je přitom patrné dříve než za týden. Pacientům bělení poskytuje obzvláště kvalitní proceduru, která nabízí skutečně velmi dobré kosmetické výsledky s minimálním nepohodlím – přesně takové, jaké od profesionálního ošetření očekávají. Více na www.dental-office.cz a http://whitedentalbeauty.optident.co.uk/.

Chytrý kartáček + mobilní aplikace = dokonalý úsměv

Mobilní aplikace Oral-B, kterou si můžete zdarma stáhnout do chytrého telefonu, je propojena se systémem zabudovaným v kartáčku Oral-B Genius a ukáže vám, na které části při čištění zubů zapomínáte, nebo vás upozorní, vyvinete-li na kartáček přílišný tlak. V rámci aplikace můžete sledovat zlepšení stavu vašeho chrupu. A co všechno aplikace umí?

1. Detekce polohy. Mobilní aplikace Oral-B rozpozná polohu zubního kartáčku v ústech a ukáže, jak si vyčistit všechny oblasti v ústní dutině rovnoměrně.

2. Trojité snímání tlaku. Ochrání dásně před příliš agresivním čištěním. V případě zbytečného tlaku na kartáček se rozsvítí kontrolka, automaticky se sníží rychlost oscilačně-rotačních pohybů a zastaví se pulzace. Aplikace se také po každém čištění zeptá, zda došlo ke krvácení dásní a údaje ukládá, aby mohla uzpůsobit péči o ústní dutinu přímo pro vás.

3. Péče na míru. Po konzultaci se svým lékařem si přes mobilní aplikaci v kartáčku nastavíte program čištění tak, abyste se věnovali zvláště citlivým místům a nezanedbali důkladnou péči. Režimů čištění je šest a dají se vzájemně kombinovat. 

4. Profesionální časovač. I když se opravdu snažíte, můžete sklouznout k intuitivnímu čištění zubů a na některá místa nevědomky zapomínat nebo jim nevěnovat důkladnou péči. Aplikace vám rozdělí čištění do šesti částí, na které vám odpočítává čas. O váš chrup tak bude rovnoměrně postaráno a nezůstane zde žádné místo, kde by se ukládal plak nebo bakterie.

3. Tip

Sonické kartáčky
Elektrický zubní kartáček Panasonic EW-DL75 má extra jemnou hlavu se štětinkami o průměru 0,02 mm. Díky tomu odstraňuje bakterie skryté až 3 mm hluboko v úzkých parodontálních váčcích a poskytuje účinnou péči při parodontálních obtížích. Cena 4999 Kč, www.panasonic.com.


Sonický zubní kartáček Philips Sonicare ProtectiveClean disponuje kartáčkovou hlavicí Optimal White, která zajistí vybělení zubů již po týdnu používání. Kartáček se navíc hodí jak pro citlivé zuby a dásně, tak pro majitele rovnátek, můstků, korunek nebo fazet. Je k dispozici ve 4 produktových řadách a 6 barevných variantách. Cena od 1999 Kč, www.philips.cz/sonicare. Sonický zubní kartáček ETA Sonetic 3707 90000 za pomoci UV sanitizéru odstraní z dutiny ústní až 99,9 % bakterií. Díky technologií MOVE+ dokáže pracovat rychlostí až 31 000 pohybů za minutu. Cena 22 999 Kč, www.datart.cz.

4. Tip

Bělící zubní pasty


Inovativní receptura zubní pasty Vademecum Pro White & Fresh nabízí 100% přírodní extrakt z máty a citronové kůry, která šetrně vybělí zuby, a zároveň poskytuje svěží dech až na 12 hodin. Pro White komplex jemně odstraní skvrny ze zubů a první výsledky jsou viditelné již po 10 dnech. Cena 75 ml/49,90 Kč, www.henkel.cz.

Bělící zubní set White Glo Diamond Luxury Series je pokročilý moderní sedmidenní bělící systém vyvinutý stomatology. Speciální bělící gel neobsahuje peroxidya účinně bělí zuby a zubní sklovinu bez jakéhokoliv poškození. Bělící zubní pasta pro každodenní použití zajišťuje udržení si bílých zubů i po vybělení gelem. Gel používejte 7 dnů a poté týden vysaďte. Zubní pastou můžete v bělení zubů a udržení si světlejších odstínů pravidelně pokračovat. Cena 699 Kč, www.whiteglo.cz.https://www.bhthydro.eu/ https://www.bhthydro.eu/ https://www.bhthydro.eu/

Mohlo by vás zajímat


Více článků

https://www.smeny.cz https://www.smeny.cz https://www.smeny.cz