Gillian Anderson:  Život ve stínu seriálu Akt X

Gillian Anderson: Život ve stínu seriálu Akt X


Gillian Anderson:  Život ve stínu seriálu Akt X

Ve slavném seriálu Akta X zakotvila herečka na spoustu sezon, jako by si tím vyrovnávala kočovný život s rodiči. Gillian Anderson se narodila v Chicagu, ale brzy se odstěhovali na ostrov Portoriko, potom do Londýna. Zasněná holka s americkým přízvukem mezi místní děti příliš nezapadla, zažila si šikanu, a tak musela přitvrdit. Odnesla to docházka do školy, viděli ji tam jen zřídka, a o prospěchu se ani nedalo mluvit… Návrat do Ameriky nic nevylepšil, zde ji pro změnu šikanovali za drzost. Po prázdninách v Londýně, které si vyvzdorovala, si přivezla nový styl – propadla punku. Vyholila si vlasy, nahodila číro, pro jistotu v rudé barvě, aby ji nikdo nepřehlédl. Do nosu přibyl ocelový kroužek. „Kolem táty jsem chodila zleva, aby ho to neprovokovalo,“ prozradila Gillian v jednom z pozdějších rozhovorů. Fotky z té doby se nezachovaly (což herečku určitě nemrzí).

Rodiče si užili své, a to o spoustě událostí ani nevěděli. Třeba to, že první pusu dala Gillianklukovi v osmi, což bylo celkem nevinné, ale své panenství darovala už ve třinácti, a to chlapovi o hodně staršímu. Kvůli zpěvákovi podřadné rockové kapely, který fandil neonacismu, si v dobách slávy vysloužila bulvární titulky: „Hvězda chodila s fašistou!“ Ale ublížil jí mnohem víc. Naučil ji pít až do rána, neodmítat drogy a střídat chlapy. Vydržela to s ním až do střední školy. „Je fakt, že jsem byla promiskuitní. Nebylo to nic zas tak hrozného, ale zlehčovat to nechci. Přitom se mi líbilo být zamilovaná, uznávala jsem romantiku prvních kontaktů i namlouvání, tohle všechno mě hodně přitahovalo. Ale měla jsem za to, že když se někomu líbím, pak se ode mne čeká, že s ním půjdu.“ Velký podíl na tom mělo i malé sebevědomí: „Připadala jsem si nemožná, odporná a protivná. Neměla jsem se ráda.“ Bojovala se sebou, s rodiči, s učiteli. Když se jí ve třídě dočkali, obvykle se něco stalo. Učitelce do zásuvky vedle tužek zasunula prasečí oko. Na maturitní fotce vypadá, že neumí do pěti počítat, ale na večírku se opila, pak si s partou spolužáků odskočila do školy zalepit zámky. Zaplatila nuceným noclehem na policejní stanici, pěkně v cele s opravdovými kriminálníky. 

Někdy bylo třeba horkou situaci pořádně uhrát, a tak není divu, že se po maturitě rozhodla pro divadelní školu. Snila i o kariéře mořské bioložky, ale osud ji nasměroval správně. Protožeroli agentky Sculy v Aktech X jí už nikdo neodpáře. Těžko věřit, že si tvůrci původně přáli, aby ji hrála dobře vyvinutá blondýna, která už měla nějaké seriály za sebou. Gillian se v seriálu sice jednou objevila, ale asi na pět vteřin. Na konkurzu neohromila, měří stěží metr padesát, myší vlasy nic moc, velký nos, oblečení à la second hand. Jenže něco na té holce bylo. Možná zoufalost, protože když už rok marně sháněla práci, přestávala věřit, že dostane slušnou roli. Den předtím si vyzvedla poslední podporu v nezaměstnanosti, a tak věděla, že pokud nezaboduje, musí změnit branži. Scénáristovi Chrisu Carterovi stačil jediný pohled a bylo to. V roce 1993 bylo odvážné nasadit do televize seriál o ufonech, mutantech,  a broucích, kteří se živí lidskými mozky… Dnes nám to přijde jako čajíček. Tehdy si téma hledalo fanoušky pomalu. Ale u posledních dílů sledovanost vystřelila jako raketa.  

 

Gillian a její filmový parťák David Duchovny patřili mezi hvězdy. Potom nadpřirozeno zasáhlo herečku i v civilu. Na filmovém večírku potkala médium. Žena jí řekla: „Brzy se vám narodí děvčátko.“ Nevěřila, protože se soustředila na kariéru, jenže osud jí poslal do cesty Clyda Klotze, filmového výtvarníka. „Přitahoval mě a bylo mi jasné, že mu nejsem lhostejná. Několikrát jsme si spolu vyšli, abychom se oťukli, ale nepřišlo to jako rána z čistého nebe... nešílela jsem po něm.“ Ale brzy se láska rozhořela naplno. Po vášnivém dvouměsíčním románku se zasnoubili a po týdnu od zasnoubení se v roce 1994 vzali. Oddal je buddhistický kněz u sedmnácté jamky na golfovém hřišti na Havaji. O svatební noci Gillian otěhotněla. „Věděla jsem, že bych to dítě měla dát pryč, protože jinak hrozilo, že přijdu o práci,“ vzpomíná. Nadšený tím nebyl ani kolega David. Vedení filmového studia vyhrožovalo, že agentku Scullyovou nechá zemřít. Znovu se do akce vložil scénárista Chris Carter a prohlásil, že diváci si už na dvojici zvykli, a vděčí jí za úspěch seriálu. Přizpůsobili děj a jelo se dál. Když už bylo těhotenství na herečce moc vidět, unesli ji mimozemšťané. Porod nebyl o nic méně napínavý, než seriálové zápletky. Gillian trpěla na sále dlouhé hodiny, ztratila spoustu krve. Dítěti se na svět nechtělo, pak se ukázalo, že má velkou hlavičku. Císařský řez proběhl za vteřinu dvanáct. Narodila se holčička Piper Mary. 

Počítalo se s tím, že herečka bude dělit energii mezi mateřství a natáčení. V té době se ze seriálu Akta X stal megatrhák. Davy fanoušků, ani krok bez dozoru paparazziů. „Jaká je sláva? Dusí mě,“ řekla tehdy bez obalu Gillian. O co víc jí šla práce, o to méně byla šťastná doma. Daní z úspěchu se stal rozchod, pouhé dva roky po slavné havajské svatbě rozchod. O, ovšem rozvod se táhl tři roky, opepřený tím, že na Klotze bylo podáno obvinění ze znásilnění. Důvěru ve vztahy Gillian neztratila. Podruhé řekla své „ano“ v roce 2004, ale „šťastně spolu až do smrti“ se nekonalo. Herečka se zakoukala do podnikatele Marka Giffithse. Když se rozváděla, už s ním byla těhotná. Druhý porod přinesl jen mírné komplikace a syna Oscara. Do trojlístků potomků ještě přibyl syn Felix. Gillian oslavila čtyřicítku a rozkvetla. Zdálo se, že našla toho pravého. Po šesti letech ovšem opět balila kufry. Šeptalo se, že jde za staronovým mužem svého života – kolegou Davidem Duchovnym. Nikdy to nepotvrdili. Gillian žije od roku 2016 se scénáristou Peterem Morganem.

Akta X se dočkala poslední série v roce 2001. Gillian si odnesla prokletí „herečky jedné role“. I dnes, když se o ní mluví, každému se vybaví agentka Scullyová. Film, který vycházel z popularity seriálu, v kinech moc nezabodoval. Nastal čas nových seriálů, Gillian si v roce 2013 zahrála v Hannibalovi, kterého určitě není třeba představovat. A také v britském hitu Pád, kde dostala roli komisařky, která stíhá ďábelsky chytrého a navíc přitažlivého vraha, kterého nehraje nikdo jiný než sexy idol Odstínů šedi Jamie Dornan. Gillian si natáčení užila: „Stella je moje nejoblíbenější postava. Mám ji opravdu ráda jako ženu. Jako ženu ji mám radši než sama sebe. Je na ní něco opravdu cool,“ prohlásila. To ještě netušila, že filmoví producenti o tři roky později opráší Akta X. A tak fanoušci v roce 2016 s velkým napětím vyhlíželi desátou řadu, pak jedenáctou… Ve dvanáctce prý Gillian už hrát nechce. Jenže její předsevzetí se zrovna nedají tesat do kamene.

Perličky z Akt X


Kultura

https://www.bhthydro.eu/ https://www.bhthydro.eu/ https://www.bhthydro.eu/

Mohlo by vás zajímat


Více článků

https://www.smeny.cz https://www.smeny.cz https://www.smeny.cz