Jak mít rok 2019 (skoro) bez stresu díky péči o sebe

Jak mít rok 2019 (skoro) bez stresu díky péči o sebe

 Jak mít rok 2019 (skoro) bez stresu díky péči o sebe

Chcete, aby byl tento rok jiný? Chcete mít lepší pocit ze svého života? Být bez stresu je sice reálné tak leda pro lenochody, ale být „skoro“ bez stresu, je celkem možné, když se do toho pustíte vědomě. Tak proč se nevydat na cestu, po které již nejúspěšnější a nejšťastnější lidé kráčejí? Stačí se řídit těmito radami.

Je zcela pochopitelné, že pokud jste úspěšný člověk s plnýma rukama práce, musíte něco tu a tam ošidit, aby se vše stihlo. Nicméně, i když to neuslyšíte rádi, v péči o sebe se toho moc ošidit nedá. Ano, je tu pár triků, jak zmírnit stres o úroveň nebo dvě, jako je třeba používání kvalitních esenciálních olejů, doping hořčíkem či občasná jednoduchá odpověď NE, ale jestli chcete být (skoro) bez stresu, nebo prostě mnohem méně vystresovaní než jste, tak správná péče o sebe je zásadní. A je to možné, i když toho máte hodně, tedy pokud si to určíte jako prioritu.

Pravdou je, že pokud na tom nejste dobře duševně, duchovně, emočně a fyzicky, výsledky vaší práce vycházejí ze stavu nedostatku, což znamená, že světu ukazujete jenom zlomek toho, čeho jste schopní.

Tak co je ta péče o sebe? Než se do toho pustíme, pojďme si ujasnit, co není péče o sebe.

- Mnoho z nás to nerado slyší, ale zajít si na „jedno“ nebo „na skleničku“, není péče o sebe. A i když je dobré vypadnout z práce, vidět se s přáteli nebo rodinou, alkohol je tzv. depresivum, tj. látka způsobující úzkosti, a stres nám přináší i to, že se ještě více staráme den i dokonce dny poté, abychom se dostali z kocoviny. Takže až půjdete příště na drink, pijte s mírou, protože alkohol vám od stresu nepomůže (i přesto, že zdánlivě v průběhu konzumace ano).

- Hraní videoher také není péče o sebe. Divili byste se, kolik klientů mi na dotaz, co pro sebe udělali, řekne, že hráli videohry. Čas strávený videohrami nás ochuzuje o čas strávený s rodinou, přáteli a na vlastním osobním rozvoji, často se zapomeneme najíst, tělo je zanedbávané, a navíc si můžeme vytvořit závislost.

- Tak co dál? Hádáte správně, televize a seriály také nejsou péčí o sebe. Pokud vás to odvede od myšlenek na práci, tak je to lepší než se přepracovávat, ale buďte k sobě upřímní. Nestačila by raději jedna hodina a zbytek si číst nebo dělat něco jiného? Schválně sledujte, jak se cítíte ráno, kdy jste večer jen zírali na obrazovku, a jak se cítíte po večeru, kdy jste si něco hezkého přečetli, něco nového uvařili nebo se něco naučili.

- Holdování cukru a dalším nezdravým dobrotám není péče o sebe. I když nejsem žádná asketička a zcela schvaluji tu a tam si dopřát, pokud si z „dopřávání“ vytvoříte návyk a podlehnete mu více než dvakrát týdně, a to ještě večer u televize, jen těžko vám to pomůže cítit se dobře ve své kůži a sám se sebou.

- Být na sebe moc tvrdý ve jménu vzhledu, není péče o sebe. Držet se v kondici pravidelným cvičení je bezvadné, ale buďte přece na sebe trochu hodní, když na vás něco leze, cvičení si odpusťte.

- A když už jsme u vzhledu, nakupovací terapie, která nám přečerpá účet, také není péčí o sebe.

Co je tedy tou péčí o sebe, která vám pomůže ke (skoro) bezstresovému roku 2019? 

Zásadní je si uvědomit, že čím více se níže uvedeným bodům budete věnovat, tím lepší budou vaše výsledky. Že to zní náročně? Začněte krok po kroku, ale nepolevujte. Představte si, jaký se ve vás začne objevovat pracovní potenciál, a také příjemný pocit po těle, když to nevzdáte. Začněte dnes pracovat na tom, abyste se mohli už zítra cítit lépe.

1. Pořádně se vyspěte

Z nespočtu důvodů spousta z nás pořádně nespí. Spánek je přitom pro naše správně fungující tělo zásadní. Asi je vám známo, že je dobré chodit spát každý den ve stejný čas, ale je také důležité, abyste spali 6 až 8 hodin denně. A to nejsou náhodná čísla, ze kterých si můžete vybrat, ale musíte být k sobě upřímní a přiznat si, kolik že to je hodin právě a jen pro vás. Spánek napomáhá správnému fungování mozku. Když spíte, váš mozek se připravuje na další den. Vytváří nová spojení, která vám pomohou naučit se a zapamatovat si informace. Spánek hojí a opravuje srdce a cévy. Dlouhodobý nedostatek spánku je spojen se zvýšeným rizikem onemocnění srdce, onemocnění ledvin, vysokého krevního tlaku, cukrovky a mrtvice. Mohla bych pokračovat v informacích o hormonální rovnováze, o tom, že když nespíme, máme více hlad, a o vlivu nedostatku spánku na imunitní systém, ale to by bylo na další článek. Jednoduše si udělejte ze spánku prioritu.

2. Jezte čerstvé potraviny a pijte nápoje, které vaše tělo spíše rozezpívají, než rozbolí

Často, když toho máme hodně, šetříme čas tím, že zanedbáme svoje stravovací potřeby. Místo abychom si dali něco, co naše tělo správně vyživí, zvolíme nejsnadnější cestu. Možná se nebudete divit, když vám sdělím, že to, co do sebe nacpete, má obrovský vliv na to, jak se cítíte. Snažte se naslouchat svému tělu v časech jídla. Budete překvapeni, tělo vám samo poví, co potřebuje. Když máte chuť na čokoládu nebo hamburger, to není to, co vám tělo říká, že potřebuje. Prostě se rozhodněte, že to, co jíte a jaký z toho máte pocit, bude vaší prioritou, i kdyby jen na nějakou dobu, abyste si to vyzkoušeli.


3. Pusťte se do každodenních dýchacích cviků a meditace

Co jiného byste mohli slyšet od první koučky mindfulness (vědomého koučinku) v Praze než to, že proto, abyste dosáhli své top psychické kondice, je potřeba také meditovat a správně dýchat. Když k dechu využíváme plnou kapacitu svých plic a používáme svou bránici, zapojí se parasympatický nervový systém. Jedná se o systém odpočinku a relaxace těla, opak sympatického nervového systému, který pracuje v době krize nebo vzrušení a který je u mnoha lidí často zapojený. Hluboké dýchání umožní tělu a mysli uvěřit, že je vše v pořádku a že mohou odpočívat a relaxovat, což poskytuje příležitost pro tak důležitou regeneraci těla. Meditace tento proces dále rozšiřuje, protože umožňuje mozku změnit svou aktivitu a uvolňovat uklidňující neurotransmitery, uklidnit se, řešit problém s lehkostí a lépe spát. S těmito technikami se dá začít doma a pro perfektní návod a cvičení se můžete přihlásit na sezení s koučem, který vás je bezpečně naučí. 

4. Pohněte kostrou!

To už jste slyšeli mnohokrát, tak nedělejte, že to tak není. Přiznejte si, že vaše tělo bylo zrozeno k pohybu. Najděte si čas jít si zacvičit alespoň třikrát týdně. Váš denní pohyb může být něco tak snadného jako procházka nebo lehká jóga.

5. Pokud to jenom trošku jde, udělejte každý den něco, co vás opravdu baví nebo vás potěší

Pokud to nejde každý den, zkuste to alespoň každý týden, nebo jak jen to půjde. Dejte si koupel se solí a kvalitním esenciálním olejem, zapište si svůj den do zápisníku, kupte si květiny (ano, i muži si mohou koupit květiny). Ať už to bude cokoli, neciťte se za to provinile. Mějte na paměti, že příjemné drobnosti živí vašeho ducha, což zvyšuje vaši radost.

6. Udělejte si čas být o samotě

Sice to není lehké, obzvlášť pokud máte malé děti, ale stejně tak jako je důležité mít pocit, že okolo sebe někoho máme, je důležité najít si čas sám pro sebe. S časem sám pro sebe jsou často spojeny pocity viny, ale je důležitý pro každého, obzvlášť pro introvertní jedince. Čas o samotě nám dává prostor zpracovat myšlenky a zážitky a regenerovat.

7. Začněte každý den vděčností

Studie prokazují, že klíčem ke štěstí je vděčnost. Tak jednoduše začněte svůj den pomyšlením na tři věci, za které jste ten den vděční, a zakončete ho pomyšlením na to, za co jste vděční, že se ten den stalo. Může to být tak prosté jako „Jsem vděčný/á za tuto postel. Jsem vděčný/á za to, že dnes svítilo slunce“. Přirozeně vás to uvede do stavu mysli, která je vděčná, a omezí sklon zbytečně přemýšlet o tom, co je negativní.

A nakonec něco, co jste asi ještě neslyšeli. Protože být vědomí (mindful), znamená uvědomovat si sebe tady a teď ve smyslu toho, jak se cítím, ne toho, co si myslím, naslouchání tomu, co nám stres říká, může zcela změnit váš přístup k tomu, jak se ho zbavit.

8. Poslouchejte svůj stres

Stres tu není proto, aby vás dostal, je tu proto, aby vás chránil. Chronický stres je symptomem nevyřešeného problému, náročné agendy a nezdravých životních návyků. Funguje to takto: Stres vám dává znamení, že máte přibrzdit, nebo dělat něco jinak. Tak si to přiznejte a využijte to jako příležitost k vystopování, co je jeho příčinou.


Když začnete pozorovat známky stresu, zastavte se na chvilku a udělejte následující:

1. Položte si ruku na srdce a dýchejte nosem. Představte si, že se vaše srdce s dechem zvětšuje.

2. Zeptejte se sebe: „Co mi to říká? Proč se takhle cítím? Co musím teď udělat?“

3. Jemně dýchejte a soustřeďte se na pocit, jak se odpověď dostává z vašeho těla do mysli. Bude to třeba něco jako: „Potřebuješ si zdřímnout, musíš zrušit ten plán, potřebuješ sluníčko, dej si vodu, sejdi se s někým, musíš se ozvat nebo potřebuješ novou práci.“

Nic si z toho nedělejte, když se odpověď hned neobjeví. Toto cvičení je samo o sobě uklidňující. Účelem je být si vědomý svého stresu a neutíkat od něj, což vám pomůže na něj vyzrát. Časem se odpovědi vyjasní.

Mohla bych dále rozebírat každý bod a poskytnout vám mnohem více informací o tom, jak vám vědomé vnímání (mindfulness) nenásilně pomůže dostat se na cestu života bez stresu, ale pokud začnete pracovat na výše zmíněných bodech, budete již brzo vidět výsledky. Pamatujte, toto tělo budete mít do konce svého života. Tak proč z něj neudělat spíš chrám plný blaha než špinavou chatrč?

Necítíte se na to začít sami s kroky k vašemu (skoro) bezstresovému roku 2019? Zarezervujte si sezení vědomého koučinku (mindfulness coaching), který vám s tím bezbolestně pomůže.


Djali Vesela
- Zakladatelka Djali Solutions a Linguistic Expert Services – první certifikovaná
mindfulness koučka v Praze, specialistka na wellbeing, soucit, aromaterapii, ayurvédu a
komunikaci, certifikovaná v psychologii a lingvistice.
- Je vyhledávaným expertem vedoucích pracovníků, vládních a vědeckých odborníků a
jejich blízkých nejen v Čechách (např. Akademie Věd, Univerzita Karlova, ČNB,
Ministerstvo Financí), ale i po celém světě (např. Nizozemí, Německo, USA, VB, Írán
nebo Libanon).
- Specializaci osobního rozvoje se věnuje již 17 let. Její mindfulness cesta začala v roce
2013 v Indii v ašramu Art of Living, pokračovala na univerzitě v nizozemském Leidenu a
v dalších certifikovaných výcvicích Mindfulness & Compassion a psychologie třetí
generace v Nizozemí a Velké Británii. Předchozí kvalifikace získala na univerzitách John
Hopkins, Brighton a Unisa.
- Je známá pro svou schopnost měnit lidské životy, pomáhat s nalézáním zaměstnání
snů a klidu, nastavením harmonického pracovního a partnerského prostředí.
- Pochází z mezinárodní diplomatické rodiny, která žije v Čechách, Anglii, Iránu,
Rakousku a USA.
- Mluví česky, anglicky, nizozemsky, španělsky a německy.
- Ve volném čase medituje, věnuje se józe, umění (s láskou jezdí na Salzburské
festspiele), psaní, četbě (miluje např. Choprův Super Brain, Orwelův 1984 a Morrisovu
Nahou opici), procházkám a túrám, míchání aromaterapeutických olejů, cestování (často
se vrací na jih Indie pro její vůně a moudro, do Anglie pro tradici a kulturu a za přáteli,
do Rakouska za úžasným pečivem, do hor a do krásné Vídně). Také ráda hřeší
pomalými rány, sledováním Star Treku a čokoládou.


https://www.bhthydro.eu/ https://www.bhthydro.eu/ https://www.bhthydro.eu/

Mohlo by vás zajímat


Více článků

https://www.smeny.cz https://www.smeny.cz https://www.smeny.cz