Kulturní festival „Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani“ oslavil své 15. narozeniny

Kulturní festival „Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani“ oslavil své 15. narozeniny


Kulturní festival „Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani“ oslavil své 15. narozeniny

Velmi povedený 15. ročník festivalu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani, který proběhl v druhé polovině května Praze, Brně, Hradci Králové a jihočeských Malovicích, se těšil mimořádnému zájmu diváků. Nabídl jim nejen africké divadlo, tanec, hudbu, film, módu a gastronomii, ale také přednášky a debaty s festivalovými hosty a tvůrci z Burkiny Faso, Mali, Beninu, Martiniku, Ghany, Francie a České republiky včetně českých Afričanů (v Česku žijících občanů afrických zemí či našich − z Afriky pocházejících − spoluobčanů).

Festival začal v sobotu 18. května na náměstí Václava Havla na piazzettě Národního divadla panafrickou slavností pro celou rodinu Benso a vyvrcholil o týden později Dnem Afriky v pražském Kampusu v Hybernské a na Švestkovém dvoře v Malovicích. Čeští diváci měli možnost seznámit se s tvorbou čerstvého laureáta dramatické ceny francouzského rozhlasu RFI Sédjra Giovanni Houansou z Beninu a s ikonou malijského divadla, slavným Brookovým hercem Habibem Dembelé. 

Festival participoval na největší česko-africké události tuzemské diplomacie Týdnu Afriky s mezinárodní konferencí Creative, Innovative and Participative Africa v Černínském paláci MZV ČR, byl u zrodu obnovené afrikanistiky v Čechách a v pražské premiéře představil projekt burkinabského performera Charlese Tiendrebeogo Mea culpa nebo večer současného tance z Karibiku v divadle PONEC.

 


Benso znamená v bambarštině dům míru a pohody. A právě takové místo stvořili v sobotu 18. května 2019 na náměstí Václava Havla hudebníci, tanečníci a performeři, kteří mají jedno společné: lásku k africkým kulturám. Vystoupení skupin AneboAfro, TiDiTaDe, orientálních tanečnic Sahar či slamerky Ellen Makumbirofa, ohňová show Gilsona Santany, módní přehlídka Siya, zábavný kvíz pracovníků odboru subsaharské Afriky MZV, výtvarná dílna pro děti spolu se stánky různých afrických zemí s kulinářskými a řemeslnými výrobky či knihami a kosmetikou přilákaly tisíce návštěvníků a zahájily 15. ročník festivalu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani. 

V Experimentálním prostoru NoD se uskutečnila pražská premiéra unikátního projektu Mea Culpa performera z Burkiny Faso Charlese Nomwendé Tiendrébeogo v produkci Divadla Continuo, Accademia Teatro Dimitri a Švestkového dvora. Byli jsme svědky Tiendrébeogovy propracované sólové performance propojující tradici afrických masek se současným fyzickým divadlem a moderním tancem.

Klíčovým zahraničním hostem festivalu byl Sédjro Giovanni Houansou, jedenatřicetiletý talentovaný dramatik z Beninu a loňský vítěz prestižní dramatické soutěže rádia RFI, jehož vítěznou hru Les Inamovibles (český název Nothing´s land) uvedl v podobě scénického čtení v Knihovně Václava Havla režisér Jiří Hajdyla v překladu Matyldy a Michala Lázňovských.

Do pražské Archy a Kina 35 Francouzského institutu zavítal „Guimba National“, tedy herec a komik Habib Dembélé, ikona malijského divadla a filmu. Vystoupil v dokumentární inscenaci Le Fabuleux destin d´Amadou Hampâté Bâ (Skvělý osud Amadou Hampâté Bâ), která je poctou významnému malijskému mudrci, jenž proslul větou pronesenou v roce 1960 v UNESCO: „Když v Africe zemře stařec, je to, jako když shoří knihovna.“ Na jevišti Habiba Dembélé doprovodil na různé africké nástroje malijský hudebník, hvězda africké world music Toumany Diakité. 

Tvůrčí byla také mezinárodní konference o Africe v Černínském paláci, na níž Ministerstvo zahraničních věcí poprvé otevřelo debatu o kultuře. Na téma třetího panelu věnovaného kultuře a byznysu hovořili etiopský investor, filantrop a zakladatel reklamní agentury Yasser Bagersh, nigerijský právník, podnikatel, sociální aktivista, veřejný mluvčí a profesionál v oblasti uměleckého průmyslu Audu Maikori, majitel a zakladatel společnosti Original Afrika, která podporuje africké výrobce a designéry, Jan Brett a ředitelka Tvůrčí Afriky Lucie Němečková.

 

Karibik je křižovatkou kultur. Setkává se tu Afrika nejen s Evropou, ale i se Severní a Střední Amerikou. Pozitivní síla „kreolizace“, tedy kulturní plurality, je výzvou i pro nás, obyvatele srdce Evropy. Karibské kultury jsou v Čechách mnohdy neznámé. I proto se Tvůrčí Afrika snaží tato bílá místa postupně zaplňovat. Letos se součástí festivalového programu staly dvě choreografie taneční skupiny Art&Fact z martinického Fort-de-France Návrat a Buď zdráv, bratře. Jako host večera vystoupila v Čechách působící taneční skupina BaToCu s choreografií Ghanaia.

Také mobilizace česko-afrických kulturně-akademických sil, na níž se v rámci Dne Afriky v Kampusu v Hybernské 25. května 2019 podílely především FF UK, Česká zemědělská univerzita, Humanitas Afrika, odbor subsaharské Afriky MZV či Tvůrčí Afrika, dává velkou naději, že na univerzitní bázi dojde k obnově afrikanistických studií. Den plný přednášek, workshopů, gastronomie, hudby a tance Ruhii Sadik z Ghana Dance Ensemble nebo divadelního představení Togo v podání Teritoriálního tyjátru oslavil rozmanité tváře afrického kontinentu i našeho vztahu k Africe. 

 

 

Kultura

https://www.bhthydro.eu/ https://www.bhthydro.eu/ https://www.bhthydro.eu/

Mohlo by vás zajímat


Více článků

https://www.smeny.cz https://www.smeny.cz https://www.smeny.cz