
Papež František přijal ve Vatikánu předsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Radka Vondráčka (ANO). Ten Svatému otci zopakoval pozvání k návštěvě České republiky, které již v roce 2015 přednesl prezident Miloš Zeman, když byl sám na státní návštěvě Vatikánu. Podle vyjádření Radka Vondráčka v České televizi se papež k jeho nabídce nijak konkrétně nevyjádřil.
Návštěvu v Římě zahájil Radek Vondráček spolu se svým slovenským protějškem Andrejem Dankem a delegací složenou mimo jiné z českých biskupů 21. března prohlídkou Baziliky sv. Klementa a mší při příležitosti 1150. výročí úmrtí sv. Cyrila, patrona Moravy a jednoho z patronů Evropy. V podzemí baziliky u hrobu sv. Cyrila zapálil svíčku. Přímo z místa vzkázal: „Jubileum, které si náš stát společně s katolickou církví připomíná, je jedním z důvodů, proč jsem do Říma přijel. Se Svatým stolcem sdílíme úctu ke kontinuitě naší české státnosti a Velké Moravy a k duchovnímu odkazu sv. Cyrila a Metoděje.“
Audience u papeže proběhla 22. března. „Papež František nás přijal v soukromé knihovně Apoštolského paláce. Ve svých slovech zdůraznil duchovní, kulturní a státotvorný rozměr mise sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Jejich odkaz přetrvává dodnes,“ řekl Radek Vondráček a potvrdil pozvání papeže do České republiky, které učinil v minulosti pan prezident a kardinál. „Jako symbolickou příležitost jsem navrhl, aby papež František navštívil naši zemi v roce 2021, kdy si připomeneme 1100 let od umučení sv. Ludmily v roce 921. Sv. Ludmila byla ženou prvního, historickými prameny doloženého Přemyslovce – knížete Bořivoje I. Stála na počátku christianizace českých zemí, vzdělanosti a kultury a je spojena s cyrilometodějskou tradicí,“ vysvětlil předseda Poslanecké sněmovny.
Po audienci u papeže následovala schůzka se státním sekretářem Svatého stolce kardinálem Pietrem Parolinem. „Diskutovali jsme o evropských otázkách. Kardinál ocenil spolupráci České republiky se Slovenskem a v rámci V4. V rozhovoru vyslovil zájem na tom, aby střední Evropa vedla politický dialog nejen s tou západní, ale i směrem na východ a na jihovýchod našeho kontinentu. Přesně v odkazu našich patronů sv. Cyrila a Metoděje,“ shrnul témata jednání Radek Vondráček.
Ve vatikánské Bazilice sv. Petra poté předseda Poslanecké sněmovny navštívil místa spojená s naší historií: oltář sv. Václava s obrazy sv. Cyrila a Metoděje, hrob sv. Jana Pavla II. nebo kapli s ostatky kardinála Josefa Berana. Zastavil se rovněž u sochy sv. Anežky České, kterou papež přijal v září 2016 od českých poutníků.
Památku Jana Palacha a Alexandra Dubčeka uctili následně předsedové českého a slovenského parlamentu u jejich pomníků. Radek Vondráček k tomu poznamenal: „Pražské jaro 1968, jeho násilná likvidace vojsky Varšavské smlouvy a čin Jana Palacha vzbudily v Itálii solidaritu. Noviny Il Tempo v lednu 1969 vyhlásily sbírku na pořízení pomníku Jana Palacha, socha byla odhalena při prvním výročí tragédie v lednu 1970.“
Závěrem dvoudenní návštěvy se delegace v čele s Radkem Vondráčkem a Andrejem Dankem setkaly na půdě Velvyslanectví Slovenské republiky při Svatém stolci s kardinálem Jozefem Tomkem.