Papež František přijal šéfa Sněmovny Radka Vondráčka

Papež František přijal šéfa Sněmovny Radka Vondráčka

Papež František přijal šéfa Sněmovny Radka Vondráčka

Papež František přijal ve Vatikánu předsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Radka Vondráčka (ANO). Ten Svatému otci zopakoval pozvání k návštěvě České republiky, které již v roce 2015 přednesl prezident Miloš Zeman, když byl sám na státní návštěvě Vatikánu. Podle vyjádření Radka Vondráčka v České televizi se papež k jeho nabídce nijak konkrétně nevyjádřil.

Návštěvu v Římě zahájil Radek Vondráček spolu se svým slovenským protějškem Andrejem Dankem a delegací složenou mimo jiné z českých biskupů 21. března prohlídkou Baziliky sv. Klementa a mší při příležitosti 1150. výročí úmrtí sv. Cyrila, patrona Moravy a jednoho z patronů Evropy. V podzemí baziliky u hrobu sv. Cyrila zapálil svíčku. Přímo z místa vzkázal: „Jubileum, které si náš stát společně s katolickou církví připomíná, je jedním z důvodů, proč jsem do Říma přijel. Se Svatým stolcem sdílíme úctu ke kontinuitě naší české státnosti a Velké Moravy a k duchovnímu odkazu sv. Cyrila a Metoděje.“

Audience u papeže proběhla 22. března. „Papež František nás přijal v soukromé knihovně Apoštolského paláce. Ve svých slovech zdůraznil duchovní, kulturní a státotvorný rozměr mise sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Jejich odkaz přetrvává dodnes,“ řekl Radek Vondráček a potvrdil pozvání papeže do České republiky, které učinil v minulosti pan prezident a kardinál. „Jako symbolickou příležitost jsem navrhl, aby papež František navštívil naši zemi v roce 2021, kdy si připomeneme 1100 let od umučení sv. Ludmily v roce 921. Sv. Ludmila byla ženou prvního, historickými prameny doloženého Přemyslovce – knížete Bořivoje I. Stála na počátku christianizace českých zemí, vzdělanosti a kultury a je spojena s cyrilometodějskou tradicí,“ vysvětlil předseda Poslanecké sněmovny.  

Po audienci u papeže následovala schůzka se státním sekretářem Svatého stolce kardinálem Pietrem Parolinem. „Diskutovali jsme o evropských otázkách. Kardinál ocenil spolupráci České republiky se Slovenskem a v rámci V4. V rozhovoru vyslovil zájem na tom, aby střední Evropa vedla politický dialog nejen s tou západní, ale i směrem na východ a na jihovýchod našeho kontinentu. Přesně v odkazu našich patronů sv. Cyrila a Metoděje,“ shrnul témata jednání Radek Vondráček. 

Ve vatikánské Bazilice sv. Petra poté předseda Poslanecké sněmovny navštívil místa spojená s naší historií: oltář sv. Václava s obrazy sv. Cyrila a Metoděje, hrob sv. Jana Pavla II. nebo kapli s ostatky kardinála Josefa Berana. Zastavil se rovněž u sochy sv. Anežky České, kterou papež přijal v září 2016 od českých poutníků.

Památku Jana Palacha a Alexandra Dubčeka uctili následně předsedové českého a slovenského parlamentu u jejich pomníků. Radek Vondráček k tomu poznamenal: „Pražské jaro 1968, jeho násilná likvidace vojsky Varšavské smlouvy a čin Jana Palacha vzbudily v Itálii solidaritu. Noviny Il Tempo v lednu 1969 vyhlásily sbírku na pořízení pomníku Jana Palacha, socha byla odhalena při prvním výročí tragédie v lednu 1970.“

Závěrem dvoudenní návštěvy se delegace v čele s Radkem Vondráčkem a Andrejem Dankem setkaly na půdě Velvyslanectví Slovenské republiky při Svatém stolci s kardinálem Jozefem Tomkem.

 


https://www.bhthydro.eu/ https://www.bhthydro.eu/ https://www.bhthydro.eu/

Mohlo by vás zajímat


Více článků

https://www.smeny.cz https://www.smeny.cz https://www.smeny.cz