Superpotraviny – cesta k mládí a vitalitě

Superpotraviny – cesta k mládí a vitalitě

Superpotraviny – cesta k mládí a vitalitě

Jsou tak nabité vitaminy, minerálními látkami a stopovými prvky, že při dlouhodobém užívání posilují imunitu, udržují mládí i svěžest. A také pomáhají předcházet vzniku mnohých civilizačních onemocnění. Dávkování? Jedna superpotravina denně.

Přestože se o superpotravinách hovoří jako o potravinách 21. století, pěstují se už velmi dlouho. To, že prospívají našemu zdraví a oddalují proces stárnutí, věděly už starodávné civilizace. Superpotraviny jsou bohaté nejen na vitaminy a minerální látky, ale i proteiny, antioxidanty, enzymy a vlákninu. Mnoho superpotravin k nám přišlo z míst, kde dříve sídlily dávné civilizace – ze Středomoří, Jižní Ameriky, Asie nebo Severní Afriky. Tam měly plodiny poměrně nepříznivé podmínky pro pěstování, a proto si v sobě chytře uchovaly co nejvíce živin, aby přežily. I dnes proto v superpotravinách objevujeme neobvyklé množství nutričních hodnot.

Jejich výhodou je skutečnost, že obsahují zdraví prospěšné látky v přírodní podobě. Jsou doporučovány pro doplnění deficitu živin. Celková účinnost superpotravin je totiž většinou mnohonásobně vyšší než účinnost jakékoliv izolované živiny, včetně vitaminů. Ideální je, když do svého každodenního jídelníčku zařadíme alespoň jednu takovou superpotravinu. 

Aby si super zdravé potraviny udržely velké množství vitaminů, enzymů a ostatních látek, doporučuje se konzumovat je syrové nebo jen lehce tepelně upravené, maximálně při teplotě do 42 °C. Nejrůznější semínka můžeme přidávat do kaší, jogurtů, müsli směsí, pudinků nebo jimi zdravě zahušťovat pokrmy. A zobání u televize? Žádný problém. Superpotraviny představují to nejlepší, co svému tělu můžeme dát. Tak které to tedy jsou? 

CHIA SEMÍNKA 


V dobách dávno minulých patřila chia semínka mezi čtyři nejdůležitější potraviny Aztéků, dnes jsou právem zařazena mezi superpotraviny. Kromě vysokého obsahu vitaminů a omega-3 mastných kyselin mají semínka chia hydrofilní vlastnosti, proto by je měli konzumovat především sportující lidé a lidé se sklonem k nadměrnému pocení. Vhodné jsou i pro dospívající dívky a ženy v období menopauzy. Ideální dávka? Dvě polévkové lžíce denně. 

MATCHA ČAJ


Mezi superpotraviny dnes odborníci řadí i zelený Matcha čaj. Obsahuje mimořádné množství živin. Doporučuje se při detoxikaci, zabírá na vysoký cholesterol a snižuje hladinu cukru v krvi. 

ACAI BERRY 


Palmy acai rostou v deštných amazonských pralesích v Brazílii. Acai bobule, které jsou velmi podobné borůvkám, jsou považovány za nejsilnější antioxidant na světě. Kromě antioxidantů jsou bohaté také na esenciální mastné kyseliny a aminokyseliny, které jsou nezbytné pro vstřebávání důležitých vitaminů a minerálních látek, ochraňují kardiovaskulární systém a posilují imunitu. 

SHITAKÉ 


Tato vzácná houba pochází z jihovýchodní Asie. Traduje se o ní, že je příčinou dlouhověkosti zdejších národů. Pravidelná konzumace napomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi, potlačuje riziko zvýšení krevního tlaku a posiluje celkovou obranyschopnost organismu. Má velmi nízkou energetickou hodnotu, takže je vhodná na přípravu dietních jídel. Hodí se do polévek, omáček nebo jako doplněk ke kuřecímu masu. 

ALOE VERA 


Pěstuje se v pouštních oblastech v údolí Rio Grande v jižním Texasu, v Dominikánské republice a dalších oblastech Karibiku. Její dužina je plná vitaminů, minerálních látek, aminokyselin, enzymů a stopových prvků, jež jsou důležité pro celý organismus. Tělo vyživuje přímo na úrovni buněk a proniká i do necévních oblastí, jako jsou např. klouby. Užívá se při očistě těla, gynekologických problémech, mykózách a zánětech reprodukčních orgánů. 

GRANÁTOVÉ JABLKO 

Malý zázrak na talíři. Látky, které obsahuje, dokážou při každodenní konzumaci zpomalit stárnutí DNA, a tudíž i stárnutí jako takové. Granátová jablka přispívají i ke zdraví našich orgánů. Pozitivně působí zejména na mozek, ledviny a srdce, ale také svaly a pokožku. Udržují její mladistvý vzhled, pevnost a pružnost. 

KURKUMA 

Kurkuma je zvláště účinná při zánětech kloubů, nepravidelné menstruaci či kožních onemocněních. Je hlavní součástí kari koření, používá se také ke konzervování a barvení másla, sýrů a dalších mléčných výrobků. Kurkuma má na naše zdraví blahodárné účinky, její konzumaci by však měli omezit lidé se žlučovými kameny a těhotné ženy. 

NONI

Plody této tropické rostliny pocházející z Havaje, Fidži a Indie jsou podobné ananasu, obsahují však až 800x větší množství vitaminů a enzymů. Noni pozitivně ovlivňuje metabolismus, zmírňuje bolesti hlavy a snižuje vysoký krevní tlak. Obklady z noni pomáhají při hojení řezných ran, odřenin a popálenin. 

KAKAOVÉ BOBY

Nepražené kakaové boby jsou plné zdraví prospěšných živin, které však zůstanou zachovány pouze při šetrném zpracování bez pražení. Kakaové boby jsou cenným zdrojem hořčíku, který blahodárně působí na nervy, síry, ta zlepšuje kvalitu vlasů a nehtů, železa, důležitého pro krvetvorbu, manganu, který je nezbytný pro normální vývoj chrupavek a kostí, a zinku, podporujícího imunitní systém. 

PAPÁJA 

Obsahuje enzymy, vitamin C, hořčík, vápník nebo železo. Posiluje imunitní systém a krevní oběh. Nejlepší je čerstvá, nakrájená do ovocných salátů nebo v kombinaci s mořskými plody. Papáju můžete použít i jako pleťovou masku, odstraňuje totiž odumřelé buňky a vyhlazuje vrásky. 

SPIRULINA

Modrozelenou řasu uctívali už staří Mayové a Aztékové. Pro uchování minerálních látek a živin se pěstuje ve speciálních sklenících ve výšce 2800 metrů nad mořem. Užívá se ve formě prášku nebo tobolek. Zvyšuje obranyschopnost, zlepšuje střevní mikroflóru a podporuje krvetvorbu. 

ACEROLA 

Mnozí experti na výživu považují třešeň acerolu za nejbohatší zdroj vitaminu C na zemi. Vitamin C hraje v lidském těle důležitou funkci – je nepostradatelný pro správné metabolické funkce, důležitý je také při stavbě svalové hmoty a obnově tkání. Zvyšuje odolnost organismu, působí proti volným radikálům a užívá se při léčbě srdečních onemocnění a rakoviny. 

PHYSALIS 

Physalis neboli mochyně je pozoruhodná rostlina pocházející z Peru, jejíž plody ukrývají mnohá tajemství. Pyšní se vysokým obsahem vitaminu C a díky kombinaci blahodárných látek má antioxidační účinky. Oranžové plody o velikosti větší třešně mají sladkokyselou chuť a zobat byste je měli především tehdy, pokud trpíte na křečové žíly, bolestivé klouby nebo záněty močového měchýře. 

TOPINAMBUR 

Topinambur je podzemní hlíza jednoho z druhů slunečnic původem z Ameriky, kde byla objevena teprve v 16. století. Topinambury obsahují velké množství antioxidantů, jež chrání buňky před poškozením, železa, které podporuje krvetvorbu, vlákniny a esenciálních aminokyselin. 

KUSTOVNICE 

Kustovnice neboli goji je léčivka, kterou Číňané pojmenovali jako rostlinu dlouhověkosti. Její plody obsahují vysoké množství vitaminů, minerálních látek a fytochemikálií, což jsou látky chránící organismus proti rakovině. Chutí připomínají sladší šípky nebo kyselejší rozinky. Kustovnice prospívá zejména očím, neboť zvyšuje ostrost vidění, pomáhá ale také lepší krvetvorbě a harmonizuje činnost jater a ledvin. 

SuperpotravinyChia semínka

https://www.bhthydro.eu/ https://www.bhthydro.eu/ https://www.bhthydro.eu/

Mohlo by vás zajímat


Více článků

https://www.smeny.cz https://www.smeny.cz https://www.smeny.cz