Všichni u jednoho stolu

Všichni u jednoho stolu

Všichni u jednoho stolu

Chystáte se oslavit Vánoce s celou rodinou? Pak to bude jistě ve velkém stylu. Vaši rodiče, vaše děti a jejich partneři, vnoučata... Pro slavnostní chvíle je třeba s předstihem vytvořit nejvhodnější podmínky. A základem je samozřejmě kvalitní jídelní stůl.

Jídelní stůl je středobodem každé rodiny a Vánoce jsou rodinnými svátky. Je jedno, na které rovnoběžce je slavíme, jsou to svátky setkávání s našimi nejbližšími, s rodinou či přáteli při společné hostině. Po jídle u stolu rozbalujeme dárky, hrajeme s dětmi hry či si povídáme, popíjíme a mlsáme. Ale stůl běžně využíváme i k práci a k různým přípravám, montáži a opravám. Každá rodina se u něj sejde alespoň občas společně u jídla, a proto by měl být jídelní stůl dostatečně prostorný, aby se k němu pohodlně vešli všichni členové domácnosti i případné návštěvy.

Na centimetrech záleží

Podle jakých hledisek tedy stůl vybrat? Základní rozměr jídelního stolu udává především prostor, do kterého ho chceme natrvalo umístit. Kdo nemá samostatnou jídelnou, přidá stůl do kuchyně. „Vždy však dbejte na to, aby kolem stolu zůstaly dostatečné odstupy od stěn či dalšího vybavení a aby nebyl v kolizi se dveřmi nebo francouzskými okny,“ radí designérka Kateřina Kratochvílová z IDW Italia. „Pro pohodlné odsunutí židle od stolu potřebujete 60 až 75 centimetrů volného místa. Abyste se u stolu pohodlně najedli, počítejte s minimální plochou 60 x 40 centimetrů na jednoho strávníka. Na šířku by měl mít stůl minimálně 80 centimetrů. Optimální je však šířka 90 centimetrů, která poskytne dostatečný prostor i pro jeho výzdobu.“ Při výběru stolu je třeba vycházet z počtu členů domácnosti. Praktické je samozřejmě zvolit stůl o něco větší, než běžně potřebujeme. V rodinách se nejčastěji setkáváme se stoly pro šest osob, výjimkou ale není ani stůl pro deset či dvanáct lidí.

Nejoblíbenějšími jsou stoly obdélníkové či čtvercové. Vždy bude vypadat velkoryseji, když se stůl podaří umístit doprostřed místnosti a nebude přisazený žádnou svou stranou ke stěně. Kulaté či oválné stoly pozici u zdi přímo vylučují a svým tvarem vybízejí k centrálnímu umístění. Pro kulaté stoly platí, že průměr stolové desky o 100 centimetrech se hodí pro čtyři osoby, pro další dvě je nutné počítat s průměrem o 25 centimetrů větším. Pokud nemáte v interiéru dostatek prostoru, může být řešením stůl rozkládací. Obdélníkový či oválný stůl disponuje místy v čele, kam můžete usadit hlavu rodiny či důležitou návštěvu. U kulatého stolu jsou si všichni rovni. „Výška jídelních stolů se pohybuje obvykle mezi 72 až 76 centimetry,“ zdůrazňuje designérka Kateřina. „A určitě všem zákazníkům doporučuji, aby židle nakupovali dohromady se stolem. Vyplatí se vyzkoušet, jak se ke stolu hodí a jak se na nich u konkrétního stolu sedí. Deska jídelního stolu má být přibližně 25–35 centimetrů nad sedákem židle. Důležité je sladit nejen výšku, ale i styl, barvu a materiál. A to nejen se stolem, ale komplexně s celým interiérem.“

Materiál působí na naši náladu a psychiku

Výrobci nabízejí široký sortiment materiálů, ze kterých jsou stolové desky i podnoží vyrobeny. Od přírodního dřeva, skla, kamene, kovu až po keramiku. Podnože a nohy stolů mohou mít nejrůznější tvary a designéři se na detailech často rádi „kreativně vyřádí“. Nejvíce vyhledávaným materiálem obecně je masivní dřevo nebo dýhované desky. Dřevěný stůl působí bytelným dojmem, je příjemný na dotek a snadno se udržuje.

Stálicí mezi moderními materiály je sklo. V interiéru působí vzdušně a nadčasově. Jeho výhodou je, že se výborně kombinuje s dalšími materiály, jako je již zmiňované dřevo, kov nebo kámen. Právě popularita kamene jako přírodního ušlechtilého materiálu neustále stoupá. Těžba kamene, zejména mramoru, má např. v Itálii obrovskou tradici. Kámen je po generace obdivován nejen pro svůj zajímavý vzhled, kresbu a strukturu, ale i pro vysokou odolnost. Trendem poslední doby je nahradit kámen keramikou nebo betonem.

Originální Vánoce

Pro významné příležitosti, jako je třeba společná štědrovečerní večeře, je dobré jídelní stůl vhodně přichystat. Stylové dekorace totiž dokážou dodat celé události slavnostní nádech a vytvořit jedinečnou atmosféru. Základem je kvalitní ubrus z damašku, brokátu, kašmíru, lnu nebo šifonu v kombinaci s hedvábím nebo velmi moderní prostírací set. „K Vánocům se hodí prostírání v metalických odstínech, jako je zlatá, platinová či stříbrná, které samo o sobě vykouzlí slavnostní atmosféru a velmi dobře se kombinuje s ostatními doplňky. A díky originálnímu materiálu budete mít i téma k hovoru,“ doporučuje se smíchem Mária Duffeková z italské značky Uashmama, která vyrábí doplňky z pratelného papíru. Zapomenout nesmíte ani na květinovou výzdobu, na svícny a další vánoční dekorace. Neméně důležitý je také způsob servírování a nadčasové servírovací nádobí.Pohrajte si s vyladěním nejen vánočního stolu, ale celého interiéru. Slavnostní chvíle za tu energii stojí.  


Bydlení

https://www.bhthydro.eu/ https://www.bhthydro.eu/ https://www.bhthydro.eu/

Mohlo by vás zajímat


Více článků

https://www.smeny.cz https://www.smeny.cz https://www.smeny.cz